2016. március 8., kedd

Union Olimpija - KK Partizan 118:115 (Adria Liga, 26. forduló)

Fergeteges, szürreális kosárlabdabohózat 4+4 felvonásban. Ilyen még nem volt, de állítólag még a Liga történetében sem volt soha, hogy egy mérkőzést a 4. (!!!) hosszabbítás döntse el végül.

Meccs előtti utolsó megbeszélés
(kép: Twitter)

Álmosan kezdtünk és a folytatás sem volt jobb semmivel. 9:5-re elhúzott az Olimpija és idővel 10 pontos lett az előnyük (17:7). Mintha a csapat nem lett volna ott lélekben. Az Olimpija sem dicsekedhetett valami hatalmas harci kedvvel, de mi olyanok voltunk, mint akiket a cecelégy csípett. Jones és Wilson hálistennek nem aludtak be teljesen, felhoztak minket 20:11-re. Cvetković is bedobott egy kosarat (20:13), aztán vége lett az első negyednek.
A második sokkal rémesebb volt. Csapnivaló játék, ordas hibák. Tisztára olyanok voltunk, mint egy harmadik ligás csapat. Ráadásul valamiért eltűnt az eredményjelző a képernyőről,

nem nekem, hanem az ArenaSportnak

a félidő végéig vissza se jött, végül a flashcore.com-on kezdtem követni a mérkőzés állását.
Bár eskü, jobb lett volna, ha nem is tudom, mennyi az eredmény.
A mérkőzés pedig dögunalmas volt, lélektelen, álmos.

De annyira, hogy még egy cseresznyés baklava receptje is érdekesebb volt annál, ami a Tivoli sportcsarnokban folyt.

Az Olimpija többször is átlépte a 10 pontos határt, mi ügyetlenkedtünk. Cvetković próbálta a lelket tartani valahogy a csapatban, többször betalált, de a 10+ pontos különbséget nem sikerült lefaragni egy darabig. A vége felé a Wilson-Jones kettős 44:28-ról 44:35-re hozta fel a csapatot, épp ideje volt a félidei szünetnek.

(kép: Facebook/KK Partizan)

A harmadik negyed közepe felé mintha elkezdtünk volna mutatni életjeleket. Vagy nem tudom, lehet, hogy a ljubljanaiak kezdtek kicsit leereszteni. Mindenesetre a különbség egyre csökkent, 44:37-ről 48:42-re sikerült javítani. Wilson volt a legaktívabb, már legalábbis a többiekhez képest, aki szinte mind iszonyat enerváltan játszottak. A különbség egyre csökkent, 55:51 volt, közben a képernyőn lévő eredményjelzőn a hátralévő időt jelző számláló mondta be az unalmast és nem is javult meg a mérkőzés végéig. 58:54 lett a negyed vége.
Az utolsó(nak gondolt) játékrészben az Olimpija már egyre látványosabban szenvedett. Kiegyenlítettünk (58:58), sőt, átvettük a vezetést Wilson találatával (58:61). Azzal együtt a mérkőzés továbbra is egy szürreális bohózat volt, mert mégis minek lehetne nevezni azt, amikor sorozatban vagy négyszer próbálkozunk hárompontossal és minden egyes alkalommal lepattan a labda a gyűrűről?... Az Olimpija meg felébredhetett a szendergéséből, amikor elkezdtünk vezetni, mert innentől kezdve folyamatosan, végig, egészen a totális K.O.-ig az volt, hogy hol az egyik, hol a másik csapat vezetett, szigorúan 1-1 ponttal. Hol az egyik csapat dobott kosarat, hol a másik. 65:66, 67:66, 67:68, 67:70, 69:70, és így tovább. Pár másodperc lehetett hátra a meccsből, vezettünk 69:71-re, amikor az Olimpija egy húzással kiegyenlített (71:71) és már szólt is a duda. Döntetlen, jöjjön a hosszabbítás.

Ami itt vette kezdetét, ahhoz csak valami egészen súlyos lázálom mérhető. Folytattuk azt, amit az előző játékrészben csináltunk. Hol az egyik, hol a másik csapat talált be. Itt úgy tűnt, hogy az a csapat veszít, amelyik az első hibát elköveti. 78:77-nél ez meg is történt, Jones dobása pattant le a gyűrűről. Az Olimpija ezt kihasználta, elhúztak 83:77-re. Vitkovac viszont nekilódult és beszórt 4 pontot (83:81). Kevesebb, mint 1 perc volt hátra, büntetőt kapott az Olimpija (85:81). Mi is, Cvetković bedobta (85:83). A Partizan összes játékosa ráharapta magát valamelyik szlovénre, hogy levegőt se kapjanak. Utolsó másodpercek, a Partizan támad, Cvetkovićnál a labda, rádobja... és betalál. 85:85, szól a duda, újabb hosszabbítás.
Megint folytattuk az egy ide-egy oda játékot, aztán Wilson és Jones egy masszív sorozattal 87:93-ra hoztak fel minket.

Itt már szinte csak a két amerikai mozgott, a többiekben már alig volt élet.

Az Olimpija kapott két büntetőt is, feljöttek 92:93-ra. Egy büntető nekünk is járt (92:94) és 11 másodperc volt már csak hátra, amikor az Olimpija kiegyenlített (94:94). Hihetetlen. Szólt a duda, újabb hosszabbítás.
És megint egyet ide, egyet oda játék. Mindkét csapat már halálosan fáradt volt, hibát hibára halmoztak. Másfél perccel a vége előtt 101:99 volt az állás. Itt elkezdtük az "Olimpija dob egyet, mi kiegyenlítünk"-játékot, ami semmivel sem volt kevésbé idegtépő, mint az egyet ide, egyet oda. 105:103-nál időt kért az Olimpija vezetőedzője. Visszajöttek, egyből kaptak is egy büntetőt (106:103). Wilson, a fáradhatatlan Wilson, aki itt a végén már egymaga vitte a csapatot a hátán, bedobott egyet (106:105). Az Olimpija újabb büntetőt kapott  (107:105). Pár másodperc volt már csak hátra, amikor Wilson megindult és a vége előtt bepasszírozta az újabb egyenlítést. Duda, negyedik hosszabbítás.
Ebben az egészen őrült fináléban, amikor már mindkét csapat csapágyasra hajtotta magát, a legutolsó játékrészben már nem sikerült egyszer sem vezetnünk. Az Olimpija mindig előttünk volt egy lépéssel (111:109, 113:111, 115:113, stb.). 10 másodperccel a vége előtt, 116:115-nél büntetőt kapott az Olimpija. Bedobták, 118:115.
4 másodperc volt hátra. Büntetőt kap a Partizan.
Wilson áll a festéshez... és kihagyja. Egyet sem sikerült bedobnia.
Még arra volt idő, hogy az Olimpija egyszer felfusson a palánkunkhoz, aztán már szólt is a duda és vége volt. Egy óra után, fantasztikus, hősies és hihetetlenül szürreális küzdelemben alulmaradtunk, de azért, amit itt, az utolsó negyedben és a hosszabbításban alakítottak a fiúk, azért minden tisztelet megilleti őket.

Ezért vagyok Partizan-szurkoló és ezért teszek nagy ívben a magyar sportra meg az összes elkényeztetett külföldi csapatra meg nagymenőre. Ezért a küzdelemért szeretem őket, mert ez az, amit sehol máshol nem találok, csak itt.

Az Adria Liga pedig ezennel véget ért, legalábbis számunkra. Folytatás majd később, a szerb ligában.

Összefoglaló:

Union Olimpija: Rupnik (2), Robinson (14), Hrovat (10), Mesiček, Nikolić (8), Vučetić (6), Lapornik (25), Lešić (31), Mahkovic (4), Zakis (18), Čančar

KK Partizan: Cvetković (19), Aranitović, Jones (32), Murić (7), Marinković, Vitkovac (12), Koprivica, Milutinović, Williams (4), Vrabac, Wilson (41)